flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

УЗАГАЛЬНЕННЯ судової практики про здійснення кримінальних проваджень щодо неповнолітніх за ІІ півріччя 2015 року

  Відповідно до пункту 2.2.3 плану роботи сулу на І півріччя 2016 року проведено узагальнення судової практики про здійснення кримінальних проваджень, щодо неповнолітніх за II півріччя 2015 року.

Під час проведення узагальнення було використано наступні матеріали : обліково- статистичні картки по справам кримінального провадження за II півріччя 2014- 2015 року, статистичні звіти за 2014-2015рік, кримінальні провадження.
Відповідно до вимог КПК України та на підставі рішення зборів суддів Ямпільського районного суду Сумської області в суді обрано суддю, уповноваженого здійснювати кримінальне провадження щодо неповнолітніх - Оснач С.В., у разі його відсутності обов'язки по розгляду кримінальних проваджень щодо неповнолітніх покладаються на суддю Воловик Г.М.
Неповнолітні, відповідно до закону, підлягають підвищеному захисту з боку державних органів і посадових осіб. Саме тому, кримінальні провадження, в яких беруть участь неповнолітні, виділяють в окреме провадження, в якому встановлено додаткові процесуальні гарантії захисту їх особистих прав (ст. 494 КПК).
На виконання міжнародно-правових угод, а також Закону України "Про охорону дитинства" у ч. 2 ст. 484 КПК передбачено, що під час кримінального провадження щодо неповнолітнього, у тому числі під час провадження щодо застосування примусових заходів виховного характеру, слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд та всі інші учасники, ідо беруть у ньому участь, зобов'язані здійснювати процесуальні дії в порядку, що найменше порушує звичайний уклад життя неповнолітнього та відповідає його віковим і психологічним особливостям, роз'яснювати суть процесуальних дій, рішень та їх значення, вислуховувати його аргументи при прийнятті процесуальних рішень та вживати всіх інших заходів, спрямованих на уникнення негативного впливу на неповнолітнього
Кримінальні провадження
II півріччя 2014 року
II півріччя 2015 року
Динаміка
%
(+,-)
справи
особи
справи
особи
справи
особи
Справи з клопотанням про застосування примусових заходів виховного характеру
3
7
3
5
-
-28,6
в тому числі справи щодо неповнолітніх
1
3
-
1
-100,0
-66.7
Всього
 
3
7
3
5
 
28.6
 
 
 
 
 
 
 
За аналізований період було розглянуто наступну кількість кримінальних проваджень відносно неповнолітніх.
 
Всі кримінальні провадження щодо неповнолітніх надходили від прокуратури Ямпільського району Сумської області.
Розгляд кримінальних проваджень щодо неповнолітніх по суддям.
 
ПІБ судді, який розглядав справи кримінального провадження щодо неповнолітніх
 
ІІ півріччя 2014 року
ІІ півріччя 2015 року
справи
особи
справи
особи
Оснач С.В.
3
7
3
3
Воловик Г.М.
-
-
1
2
Всього
3
7
4
5
Всі кримінальні провадження у відношенні неповнолітніх у II кварталі 2015 року надійшли до суду за скоєння крадіжок, а саме за ст.ст. : 185 ч.І КК України. 185 ч.2 КК України, 185 ч.З КК України, а за аналогічний період 2014 року за крадіжки за сг. сг. 185 ч.2 КК України, 185 ч.З КК України та одне кримінальне провадження за заволодіння транспортного засобу за ст. 289ч.2 КК України.
При розгляді даної категорії кримінальних проваджень суддями дотримувались строки попереднього розгляду справ та призначення справ до судового розгляду.
Справи даної категорії як у звітному періоді 2015 так і у II півріччі 2014 року не оскаржувались.
Існування додаткових гарантій охорони прав неповнолітніх, пріоритетне забезпечення їх прав, свобод і законних інтересів у вітчизняному законодавстві - це аксіома побудови будь-якої правозастосовної діяльності, де неповнолітні можуть зазнавати примусового впливу з боку держави, обмеження їх права тощо. Це відповідає положенням Загальної декларації прав людини. Декларації прав дитини та Конвенції ООН "Про права дитини".
За Кримінальним кодексом України кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося 16 років, і лише за вчинення деяких найбільш тяжких злочинів, перерахованих у м. 2 ст. 22 КК України, - з 14 років.
До неповнолітніх, які вчинили суспільно небезпечні діяння, що підпадають під ознаки діяння, передбаченого КК України, та яким виповнилося 11 років, але до досягнення ними віку, з якого згідно з кримінальним законом можливе настання кримінальної відповідальності, суди застосовують заходи виховного характеру, передбачені ст. 105 КК України. Злочини за аналізований період скоєні у віці від 12 років. Вчиненню злочинів неповнолітніми були такі обставини, як безконтрольність з боку батьків, відсутність профілактичних заходів у роботі з «важкими» підлітками, їх незайнятість, вживання спиртних напоїв та наркотичних засобів, проблеми в сім'ях, безробіття батьків і відсутність у них коштів на утримання дітей.
Іакож, примусові заходи виховного характеру суди можуть застосовувати до неповнолітніх, які у віці до 18 років вчинили злочин невеликої або середньої тяжкості, якщо їх виправлення можливе без застосування покарання.
 
Суддя
Ямпільського районного суду       С.В.Оснач