flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики щодо розгляду справ по цивільних справах в порядку окремого провадження за II півріччя 2014 року

  Узагальнення

судової практики щодо розгляду справ по цивільних справах в порядку окремого
провадження за II півріччя 2014 року
Мною, суддею Ямпільського районного суду Сумської області Сатаровою О.В. на виконання заходів, передбачених планом роботи суду на І півріччя 2015 року проведено узагальнення судової практики щодо розгляду цивільних справ окремого провадження за II півріччя 2014 року.
Під час узагальнення було використано данні статистичної звітності за 2013-2014рр (ф.2-ц розділ 4).
Порядок розгляду справ окремого провадження регулюється Розділом ІV «Окреме провадження» ЩІК України.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про:
1)   обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;
2) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності;
3) визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою;
4) усиновлення;
5) встановлення фактів, що мають юридичне значення;
6) відновлення прав на втрачені цінні папери на пред'явника та векселі;
7) передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність;
8) визнання спадщини від умерлої;
9) надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;
10)примусову госпіталізацію, до протитуберкульозного закладу;
11)    розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.
У порядку окремого провадження розглядаються також справи про надання права на шлюб, про розірвання шлюбу за заявою подружжя, яке має дітей, за заявою будь-кого з подружжя, якщо один з нього засуджений до позбавлення волі, про встановлення режиму окремого проживання за заявою подружжя та інші справну випадках, встановлених законом.
У випадках, встановлених пунктами 1, 3, 4, 9, 10 частини другої ст.234 ЦПК України, розгляд справ проводиться судом у складі одного судді і двох народних засідателів.
Статистичні данні:
За даними судової статистики за 2-е півріччя 2014 року в провадженні Ямпільського районного суду Сумської області перебувало 6 справ окремого провадження (із яких 6 справ надійшло за звітний період), що на 58 справ менше за той же період 2013 року. Всі справи були призначені у встановлені законодавством строки, з дотриманням вимог, передбачених ст.ст. 122, 129 ЦПК України.
У звітному періоді було розглянуто всього 4 цивільних справ даної категорії (що на 60 справ менше за той же період 2013 року), у тому числі з ухваленням рішення про задоволення заяви - 4, залишок нерозглянутих справ на кінець звітного періоду - 2.
Найбільш питому вагу (66,6%) справ окремого провадження становили справи про встановлення фактів, що має юридичне значення: з них перебувало в провадженні 4 справ, розглянуто 2, з них з ухваленням рішення 2, залишок справ на кінець звітного періоду 2. (Справи №590/1201/14-ц, №590/826/14-ц, №590/1126/14-ц суддя Оснач С.В., № 590/1270/14-ц Суддя Воловик Г.М.)
Справи про визнання спадщини відумерлою становлять 16,7% від загальної кількості справ окремого провадження, з них надійшло до суду в звітному періоді 1, розглянуто з ухваленням рішення 1. (Справа №590/823/14-ц суддя Оснач С.В.)
Інші справи окремого провадження становлять 16,7% від загальної кількості справ окремого провадження, з них надійшло до суду в звітному періоді 1, розглянуто з ухваленням рішення 1.
Апеляційних скарг у II півріччі 2014 року по справам даної категорії не надходило.
У порівнянні з минулим аналогічним періодом, тобто за II півріччя 2013 року, до суду надійшло 64 справи окремого провадження. У звітному періоді було розглянуто всього 64 справ даної категорії, у тому числі з ухваленням рішення - 63, з яких із задоволенням заяви - 63, залишок нерозглянутих справ на кінець звітного періоду становив -1 справа.
Окреме провадження - це самостійний вид цивільного судочинства, у якому суд при розгляді безспірних справ встановлює юридичні факти або обставини з метою захисту охоронюваних законом інтересів громадян і організацій.
Кожна із категорій справ окремого провадження має певні особливості, але для них характерні спільні ознаки:
-у порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, про стан, але не спір про право цивільне;
- мета судового розгляду - встановлення наявності або відсутності факту;
-факт, що встановлюється судом у порядку окремого провадження, повинен мати юридичне значення;
- факт повинен мати безспірний характер. Якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах (ч. 6 ст. 235 ЦПК України). Згідно ст.256 ч.4 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право. {Як приклад Справа № 590/1270/14-ц Суддя Воловик Г.М. Ухвалою суду Рязанець А.П. відмовлено у відкритті провадження у справі за його заявою про встановлення факту нещасного випадку на виробництві. Роз 'яснено заявнику, що з даного питання він може звернутись до суду в порядку позовного провадження.)
-   закон у більшості випадків точно встановлює коло осіб, які можуть порушити справу (статті 237, 260,269, 274 ЦПК України);
- справи окремого провадження розглядаються судом за участю заявника, заінтересованих осіб або організацій (справи порушуються заявою, а тому - немає позовної заяви, немає і позову; немає сторін, тому що не вирішується спір про право, а є заявники, заінтересовані особи) (ч.4 ст. 235 ЦПК України).
-   немає окремих інститутів і категорій, властивих позовному провадженню (співучасті, зустрічного позову, забезпечення позову, мирової угоди, третіх осіб) (ч.5 ст. 235 ЦПК України).
Судовий розгляд кожної категорії справ окремого провадження має свої істотні особливості.
За загальним правилом всі справи окремого провадження розглядаються суддею одноособово. Що стосується справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою, усиновлення, надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку, обов'язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу, то вони розглядаються судом у складі одного судді і двох народних засідателів.
Судові рішення у справах окремого провадження не підлягають примусовому виконанню. Вони є підставою для оформлення майнових або особистих немайнових прав громадян.
Пропоную дане узагальнення довести до відому суддів Ямпільського районного суду Сумської області.
 
Суддя                                               О.В. Сатарова