flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

УЗГАЛЬНЕННЯ практики по ухваленню та перегляду суддями заочних рішень у цивільних справах за ІІ півріччя 2014 року

 УЗГАЛЬНЕННЯ

практики по ухваленню та перегляду суддями заочних рішень у цивільних справах за ІІ півріччя 2014 року
 
Заочне провадження у цивільних справах широко застосовується у різних правових системах світу у зв’язку з необхідністю забезпечувати ефективність та своєчасність цивільного судочинства. У Цивільному процесуальному кодексі України 2004 р. (далі — ЦПК) відновлено інститут заочного розгляду справ у цивільному судочинстві (гл. 8 розд. III). Заочне провадження відповідно до ЦПК є особливим порядком розгляду та вирішення цивільної справи за відсутності відповідача, належним чином повідомленого про час та місце судового розгляду, від якого не надійшло повідомлення про причини неявки або зазначені ним причини визнані неповажними, та якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи, з ухваленням заочного рішення.
Інститут заочного провадження відповідає положенням та спрямований на реалізацію Рекомендації № R (84) 5 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно принципів цивільного судочинства, що направлені на вдосконалення судової системи. Для досягнення цієї мети необхідно забезпечити доступ сторін до спрощених і більш оперативних форм судочинства та захистити їх від зловживань та затримок, зокрема, надавши суду повноваження здійснювати судочинство більш ефективно.
Інститут заочного провадження спрямований також на розвиток ч. 3 ст. 27 ЦПК про те, що особи, які беруть участь у справі, зобов’язані добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов’язки.
Таким чином, заочне провадження є додатковою гарантією позивачеві від зловживання відповідачем процесуальними правами, усунення причин затягування процесу, дотримання судами строків розгляду справи. Проте в окремих випадках розгляд справ у порядку заочного провадження не спрощує, а ускладнює процес та дає відповідачу можливість його затягнути, оскільки він має право на скасування заочного рішення судом, який його ухвалив, після чого справа розглядається в загальному порядку.
Отже, дотримання судами процесуального законодавства при ухваленні та перегляді заочного рішення є визначальним з точки зору виконання інститутом заочного провадження своєї мети — сприяти ефективному та оперативному здійсненню правосуддя.
Проведення заочного розгляду справи можливе лише у разі наявності умов, визначених у ст. 224 ЦПК. Встановлено, що у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки або якщо зазначені ним причини визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Рішення, ухвалене за результатами заочного розгляду цивільної справи, за формою та змістом практично нічим не відрізняється від рішення суду, ухваленого у звичайному порядку. Основною відмінністю заочного рішення від звичайного є правові наслідки, які тягнуть за собою заочний розгляд справи і ухвалення заочного рішення. Це пов’язано, з обов’язковістю «горизонтального перегляду» такого заочного рішення, тобто судом, який ухвалив це рішення, лише за заявою відповідача до його перегляду вищестоящими судовими інстанціями.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, хоча вважається, що відповідач своєю процесуальною по­ведінкою і зробив можливим розгляд справи за його відсутності, процесуальний закон залишає за ним можливості захисту свого права.
Заочне рішення набирає законної сили відповідно до загального порядку, встановленого ЦПК (ст. 233 ЦПК). Заочне рішення, яке набрало законної сили, має всі ознаки рішення, що визначають його правову дію: незмінність, виключність, преюдиціальність, обов'язковість, виконавчість.
Згідно плану роботи Ямпільського районного суду Сумської області на І півріччя 2015 року було проведено узагальнення практики по ухваленню та перегляду суддями заочних рішень у цивільних справах за ІІ півріччя 2014 року.
Під час проведення узагальнення було використано: піврічні статистичні звіти про роботу суду з розгляду справ та матеріалів за І півріччя 2013 року, річні статистичні звіти про роботу суду з розгляду справ та матеріалів за 2013 рік, піврічні статистичні звіти про роботу суду з розгляду справ та матеріалів за І півріччя 2014 року, річні статистичні звіти про роботу суду з розгляду справ та матеріалів за 2014 рік, обліково-статистичні картки за 2013 рік, обліково-статистичні картки за 2014 рік, справи цивільного провадження.
За ІІ півріччя 2014 року в Ямпільському районному суді Сумської області було розглянуто 168 цивільних справ, з нихвідповідно до ст.224 ЦПК було ухвалено 28 заочних рішень, що становить 16,7 % від загальної кількості розглянутих цивільних справ.
Крім того, за ІІ півріччя 2014 року в Ямпільському районному суді Сумської області відповідно до ст.224 ЦПК було ухвалено 28 заочних рішень, що на 55,6% більше, ніж за аналогічний період 2013 року (за ІІ півріччя 2013 року відповідно до ст.224 ЦПК було ухвалено 18 заочних рішень).
Із загальної кількості ухвалених заочних рішень за І півріччя 2014 року, окремо ухвалено суддями:
 
- Воловик Г.М.         
- 16 рішень
- Оснач С.В.             
- 12 рішень
Всього:                   
- 28 рішень
 
Порівняльна таблиця кількості ухвалених відповідно до ст.224 ЦПК заочних рішень за ІІ півріччя 2014 року в порівнянні з ІІ півріччям 2013 року
 
 
ІІ півріччя
 2014 року
ІІ півріччя
 2013 року
+/-,%
Всього розглянуто цивільних справ:
168
250
-32,8%
з них ухвалено заочних рішень
28
18
+55,6%
а саме у справах:
 
 
 
- спори, що виникають із договорів:
14
9
+55,6%
найму (оренди)
-
1
-
надання послуг
-
2
 
позики, кредиту, банківського вкладу
14
6
 
- спори про не договірні зобов’язання:
1
1
-
про відшкодування шкоди
1
1
 
- спори про захист немайнових прав фізичних осіб
1
-
+100,0%
- спори, що виникають із житлових правовідносин:
1
1
-
про визнання особи такою, що втратила право користування житлом
1
1
 
- спори, що виникають із сімейних правовідносин:
11
7
+57,1%
про розірвання шлюбу
4
7
 
про стягнення аліментів
6
-
 
про позбавлення батьківських прав
1
-
 
 
Справи, що надійшли у вказаному періоді, були призначені у встановлені законодавством строки, вимоги, передбачені ст. ст. 122, 129 ЦПК України судом порушені не були.
За ІІ півріччя 2014 року до Ямпільського районного суду Сумської області надійшла 1 заява про скасування заочного рішення, а саме: заява Домащенко О.М. про скасування заочного рішення, ухваленого по справі за позовною заявою МПП «Нектар» до Домащенко О.М. та Домащенко Н.В. про стягнення заборгованості за надані житлово-комунальні послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, як незаконного і необґрунтованого. Через неусунення недоліків, зазначених в ухвалі про залишення заяви без руху від 03.10.2014 року, заява про скасування заочного рішення з доданими до неї документами була повернута заявнику.
В апеляційному порядку за ІІ півріччя 2014 року ухвалені заочні рішення у цивільних справах не оскаржувалися.
Результати проведеного узагальнення свідчать про ефективність заочного провадження з огляду на підвищення оперативності розгляду цивільних справ.
Вважаю, що за необхідне ознайомити суддів Ямпільського районного суду Сумської області з даним узагальненням.
 
 
Голова
Ямпільського районного суду                                                                    Г.М. Воловик