flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Апеляційна скарга, що містить образливі висловлювання, підлягає поверненню: ВС

20 серпня 2021, 15:16

Апеляційна скарга, яка містить образливі висловлювання, є неприйнятною і підлягає поверненню.

Про це йдеться в постанові ККС ВС у справі № 264/6844/20 (провадження № 51-572км21)повідомляє прес-служба Верховного Суду.

Із повним текстом постанови зручно ознайомитись в системі VERDICTUM. Протестувати систему можна за посиланням.

Потерпіла звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою на ухвалу апеляційного суду про повернення її апеляційної скарги на судове рішення місцевого суду, яким було закрито кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК (підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів), у зв'язку з невстановленням особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, та закінченням строку давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Колегія суддів Касаційного кримінального суду у складі ВС залишила касаційну скаргу без задоволення, зазначивши таке.

Вимоги, яким повинна відповідати апеляційна скарга, визначені ст. 396 КПК. Крім того, загальними вимогами до мови документа є ясність викладу, точність опису, свобода від суперечностей, переконливість, лаконічність, етикет ділових паперів і мовний етикет.

Положеннями ч. 1 ст. 11 КПК передбачено, що під час кримінального провадження повинна бути забезпечена повага до людської гідності, прав і свобод кожної особи. При цьому, як убачається із ч. 6 ст. 9 КПК, у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу. Тобто на практиці в деяких випадках це може зумовити необхідність ухвалення рішень, які прямо не передбачені КПК України.

ВС погодився з висновками суду апеляційної інстанції, що зазначені в апеляційній скарзі висловлювання на адресу прокурорів, суддів та суду є образливими, а апеляційна скарга, що містить такі висловлювання, є неприйнятною. Учасники справи зобов'язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу. Заяви та скарги, що подаються до суду, мають відповідати вимогам чинного законодавства. У тексті цих документів не можна використовувати образливі та лайливі слова, символи, зокрема для надання особистих характеристик учасникам справи, іншим учасникам судового процесу, їх представникам і суду. У протилежному випадку це свідчить про очевидну неповагу до честі, гідності цих осіб з боку автора документа. Такі дії суперечать основним засадам і завданням судочинства та можуть бути визнані судом як зловживання процесуальними правами.

КПК не містить окремого положення, яке визначає випадки та наслідки такого зловживання. Водночас заборона зловживання процесуальними правами є загальноправовим принципом і поширюється на всі види судочинства. Беручи до уваги вищезазначені положення нормативно-правових актів та практику ЄСПЛ, ВС дійшов висновку, що використання в тексті апеляційної скарги неприпустимих та образливих висловлювань на адресу прокурорів, судів та суддів вказує на таке зловживання.

З огляду на викладене скарга або заява, з якої вбачається зловживання процесуальними правами, є неприйнятною та підлягає поверненню апелянту.

Джерело:  "ЛІГА ЗАКОН"