Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
05.02.2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про Пробацію», який розроблений з урахуванням європейських стандартів пробації. У світі пробація існує вже більше 200 років, але для України служба нова. Зважаючи на результати впровадження служби в Україні пророблена колосальна робота. Це не лише крок назустріч європейським стандартам роботи з правопорушниками, але й можливість виправлення правопорушників без ув’язнення.
Що ж таке пробація? Пробація – це можливість для особи, яка вчинила правопорушення, змінитись без ізоляції від суспільства, отримати необхідну підтримку на шляху до змін, зберегти сімейні стосунки, роботу та житло. Важливим аспектом для досягнення мети є довіра та підтримка новацій з боку громади, а також об’єднання можливостей органів та організацій державного і недержавного сектору, то ми обов’язково заручаємося їх допомогою. Це дає змогу пробації діяти ефективно та успішно при виконанні судових рішень.
Крім того, у системі пробації започатковано та впроваджено в життя складання досудової доповіді, тобто збору інформації про обвинуваченого з метою встановлення можливості його виправлення без ізоляції від суспільства і надання до суду висновку про його шанси і можливості подальшого проживання у суспільстві.
Також активно у діяльності сектору здійснюється волонтерство. У Шосткинському районному секторі № 2 на даний час здійснює волонтерську діяльність психолог, кандидат психологічнихз наук Інга Полілуєва, яка систематично надає психологічні консультації суб’єктам пробації, які перебувають на обліку сектору. Саме вона допомагає персоналу пробації розв’язувати актуальні життєві проблеми правопорушників. Волонтери – це звичайні люди, які завдяки своїй чуйності, милосердю і певному життєвому досвіду здатні допомагати людям, які схибили.
Також, можна сказати, що кардинально змінився підхід до роботи. Працівники пробації здіснюють не тільки контроль за поведінкою засуджених, але і займаються соціально-виховною роботою. Визначають криміногенні потреби, які призводять до скоєння злочинів та допомагають у їх вирішенні. Разом зі своїми клієнтами та сім’ями підоблікових ми проживаємо їхні життя, допомагаємо їм у вирішенні проблем, радіємо їхнім успіхам. З деякими спілкуємося та допомагаємо і після закінчення термінів покарання, надаємо дієву допомогу в отриманні громадянства та першого (у тридцятирічному віці) паспорта громадянина України.
Тому, пробація – не уникнення відповідальності злочинцем, це шанс на виправлення та повернення до суспільно значимого життя для тих, хто справді хоче виправитися і змінити своє життя на краще.
Світлана Менькова. Начальник Шосткинського РС №2 з питань пробації