Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
28 вересня набув чинності новий Закон «Про освіту», який замінив попередній законодавчий акт, прийнятий ще у 1996 році. Новий Закон про освіту передбачає реалізацію масштабної освітньої реформи в Україні.
Повна середня освіта складатиметься з початкової освіти тривалістю 4 роки, базової середньої освіти тривалістю 5 років, яка надається в гімназії, та профільної середньої освіти тривалістю 3 роки, яка отримується в ліцеї, або в закладах професійної середньої освіти. 12-річна повна загальна середня освіта запроваджується з 1 вересня 2018 року для початкової та профільної середньої освіти, а для базової середньої освіти - з 1 вересня 2022 року.
Навчання в школі діти зможуть починати у 6 чи 7 років. Результати навчання учнів після завершення кожного з рівнів освіти будуть оцінюватися шляхом державної підсумкової атестації, яка може здійснюватися у вигляді зовнішнього незалежного тестування чи для учнів молодшої школи здійснюватися лише з метою моніторингу.
У Законі визначається, що дошкільна та повна загальна середня освіта безкоштовні для всіх громадян України. Також держава гарантує безоплатне забезпечення підручниками (у тому числі електронними), посібниками всіх здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Закон встановлює, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. При цьому нацменшинам гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується шляхом створення відповідно до законодавства окремих класів (груп) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою і не поширюється на класи (групи) з навчанням українською мовою.Власне ця норма викликала суперечки, зокрема, Румунія заявила, що вона порушує міжнародне законодавство і права румунських нацменшин в Україні.
Міністерство освіти та науки у свою чергу відкинуло звинувачення, заявляючи, що стаття 7, яка регулює питання мови навчання у новому законі «Про освіту», відповідає Конституції України та Європейській хартії регіональних мов або мов меншин. Також Міносвіти направило до Ради Європи листа, де заявило про намір надіслати на експертизу до Венеціанської комісії статтю 7 «Про мову навчання».
Водночас аби запрацювали нові процедури, передбачені Законом «Про освіту», потрібно прийняти низку профільних законів, зокрема «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про професійну освіту», та понад 100 постанов Кабінету Міністрів України.